Jak mýt kolo a cyklistické oblečení

Pro každého cyklistu jsou jeho kolo a cyklistické vybavení investicí, o kterou je třeba pečovat. Proto jsme tu, abychom vám poradili, jak čistit kolo a cyklistické oblečení.

Údržba kola: Jak správně umýt kolo

Ať už máte horské nebo silniční kolo, je důležité věnovat čas jeho čištění. Pokud máte silniční kolo, doporučujeme každých 100 km odmastit a znovu namazat pohyblivé části. U horských kol je třeba provádět údržbu každých pár týdnů v suchém podnebí a po každé jízdě v blátě v mokrém podnebí.

Možná jste se domnívali, že mytí kola je jednoduché - a technicky vzato je. Abyste to však udělali správně, musíte vědět několik konkrétních věcí.

Doporučení:

 • Recyklujte houbičky na nádobí
 • K čištění mezi ozubenými koly, řetězovými kolečky a dalšími těžko přístupnými místy použijte čistý hadřík.
 • Pravidelně čistěte své kolo Udělejte z toho zvyk

Nevhodné při mytí kol:

 • Použijte nářadí, hadry a kbelíky, aby se mazivo z ložisek nedostalo na rám.
 • Na rám kola použijte tvrdý kartáč nebo houbu.
 • Používání vysokotlaké hadice k tryskání vody na kolo může způsobit degradaci ložisek vniknutím vody do nich.

Tady je nejlepší postup při mytí kola:

Shromážděte veškeré potřebné nářadí, hadry, kbelíky a další vybavení. Naplňte dva kbelíky čistou vodou a malým množstvím mýdla na nádobí.

Důležité je mít stojan, na který kolo připevníte, abyste ho mohli zvednout ze země a měli přístup ke všem těžko přístupným místům. Pokud nemáte stojan, použijte napnutou prádelní šňůru a připevněte ji k nosu sedla.

Sundejte kola. Pokud máte pojistku řetězu, nasaďte ji, abyste udrželi napětí hnacího řetězu. I když je v pořádku nepoužívat držák řetězu, může se stát, že se řetěz složí nebo spadne z kola.

Očistěte řetěz odmašťovacím přípravkem a otočte klikou dozadu, abyste jej nanesli na každý článek. Nechte odmašťovač působit 5-10 minut a poté řetěz opláchněte mírným proudem vody z hadice. Pokud je řetěz stále špinavý, použijte několik kapek mýdla na nádobí. Přidržte řetěz drsnou stranou houby a několikrát otočte klikou. Po dokončení řetěz znovu opláchněte

Vyčistěte hnací ústrojí Doporučuje se používat kartáček na láhve nebo zubní kartáček s tuhými štětinami. Ponořte kartáč do předem naplněných kbelíků a vydrhněte řetězové kroužky, řemenice a zuby. Poté hnací ústrojí opláchněte mírným proudem vody. Pokud jsou na hnacím ústrojí stále nečistoty, pokračujte v oplachování.

Umyjte rám K čištění rámu kola použijte měkkou houbu. Ponořte jej do druhého kbelíku s čistou vodou - na rám kola naneste mýdlo. Přejděte zepředu dozadu a opláchněte. Pokud má kolo třmenové brzdy, vyčistěte destičky abrazivní stranou houbičky.

Kolečka drhněte větším, měkčím kartáčem, abyste se snáze dostali do zákoutí a štěrbin. Namočte kartáč do kbelíku, který jste použili na rám kola, a začněte drhnout ventilky, paprsky a náboj kola. Otočte kolo a zopakujte postup na druhé straně, poté kolo důkladně opláchněte. Pokud má vaše kolo kotoučové brzdy, použijte měkčí stranu čisticí houby.

Po umytí

Dokončili jste práci. Nasaďte kolo zpět na kolo a roztočte pedály, abyste zkontrolovali správnou funkci hnacího ústrojí. Nezapomeňte mazat řetěz Nakonec můžete kolo otřít čistým hadříkem nebo ho nechat uschnout na slunci.

Když jsme dokončili servis vašeho kola, pojďme si promluvit o vašem cyklistickém oblečení nebo výbavě. Cyklistické oblečení je obvykle vyrobeno z drahých, lehkých a technických tkanin. Při praní cyklistického oblečení je důležité dbát na opatrnost, aby nedošlo k jeho poškození. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, můžete své cyklistické vybavení odnést do nejbližší prádelny, například do prádelny Liox.

Jak umýt cyklistické převody

Při praní cyklistického vybavení dodržujte tyto osvědčené postupy, abyste zachovali technické tkaniny v co nejlepším stavu.

1.   Vysoušení na vzduchu mezi jízdami na kole

Někdy není možné vyprat cyklistické oblečení ihned po jízdě na kole. Abyste zabránili tvorbě bakterií a plísní na tkanině, pověste je, aby uschly. Pokud je oblečení zablácené, opláchněte je před sušením.

2.   Ruční mytí nebo mytí v pračce

Jsou dva způsoby, jak prát cyklistické oblečení: ručně nebo v pračce. Nejlepší volbou je ruční praní, které chrání choulostivé materiály před abrazivním cyklem pračky. Nezapomeňte použít vhodný prací prostředek pro cyklistické vybavení.

Pokud raději používáte pračku, měli byste si zapamatovat několik rad.

 1. Nejprve zapněte zipy a zajistěte suché zipy.
 2. Obrácení dresů a šortek naruby.
 3. Cyklistické náčiní můžete prát odděleně.
 4. Používejte jemné prací prostředky a nepoužívejte změkčovače tkanin.
 5. Vždy proveďte dodatečný cyklus oplachování.
 6. Pokud nemáte pračku, můžete prádlo odnést do nejbližší prádelny..


3.   Po vyprání sušte na vzduchu

K odstranění přebytečné vody z cyklistického oblečení můžete použít ručník. Oblečení omotejte kolem ručníku, aby absorbovalo vodu a urychlilo proces sušení.

Nedávejte cyklistické oblečení do sušičky na prádlo. Intenzivní teplo sušičky snižuje životnost technických tkanin a zámišové vložky. Proto je nejlepší sušit oblečení na věšáku na prádlo.

Závěrečné myšlenky

Kvalitní jízdní kola a cyklistické vybavení jsou drahé, nicméně jak se říká, "dostanete to, za co si zaplatíte". To znamená, že jízda na kole je díky nim mnohem příjemnější a pohodlnější. Abyste si byli jisti, že se vám vaše peníze vyplatí, musíte se o ně dobře starat. Při čištění kola a praní prádla dbejte zvýšené opatrnosti.

Publikováno: 19. 02. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová

Tagy: kolo | cyklysitika