Aby se vašim dětem dobře jezdilo na koloběžce, odrážedle i kole

Každý rodič si přeje, aby jeho dítě mělo z ježdění na kole, koloběžce či odrážedle nejen radost, ale bylo při jízdě v bezpečí i pohodlí. Jestliže máte dítě malé, možná je ve vašem hledáčku koloběžka nebo odrážedlo. Co je lepší vybrat nejdříve?

Dítě získá stabilitu a rovnováhu

Nejmenším dětem vyhovují různé typy odrážedel. Koupíte je už od velikostí cca 25 cm výšky, důležité je, aby dítě dosáhlo nožkami bezpečně na zem, ale zároveň nebylo stísněné a výška sedadla mu nebyla malá. Na prvních odrážedlech děti získají jistotu, naučí se, jak se chovat při jízdě po rovině, jak zatáčet, jak bezpečně sesednout. Jamile umí drandit bezpečně na nejmenším odrážedle, můžete mu pořídit vyšší, nebo pořídit koloběžku se sedátkem. Koloběžka má však výš řídítka, než je tomu u odrážedla, dítě si nejdřív bude muset osvojit nový způsob posedu, uchopení řídítek. Koloběžka je taktéž těžší, celkově objemnější, manipulace s ní mu možná zabere pár dnů učení, než se na ní bude cítit komfortně. Stačí ale neztratit trpělivost a podporovat jej. Z koloběžky, zvláště té bez sedátka, kterou můžete pořídit později, se dítě skvěle naučí jezdit na kole. V dnešní době se vyrábí designově velmi líbivá a lehká dětská kola.

Bezpečí dětí od počátků ježdění

Jamile usedne vaše dítko na svůj „stroj“, je důležité, aby mělo cyklistickou přilbu. Nejmenší děti vám možná budou připomínat kosmonauta, budou působit úsměvně, ale pro jejich bezpečí je přilba velmi důležitá. Stejně tak je pro počátky jízdy dobré pořídit cyklistické rukavice a chrániče kolen a loktů. Cyklistické rukavice mohou mít polstrování na dlaních, palec může tvořit savá látka pro možnost pohodlného otření čela či nosu. V rukavicích se řídítka neproklouznou ani ve vedru, je dobré na ně děti od začátku zvyknout. Pro bezpečí hraje i kvalitní obuv. Nejmenším nepořizujeme hned cyklistickou obuv, tu využijí až později, pokud se budou cyklistice věnovat více. Pro začátek však vsaďte na kvalitní tenisky, které budou mít gumovou podrážku, jež bude ohebná a v případě potřeby zastavit nebude po zemi klouzat. Myslete i na vhodné oblečení. Určitě jste viděli na malých dětech cyklistické oblečení. Má své výhody a není důvod je nejmenším nepořídit, zvláště, pokud jsou kola nejbližšími kamarády celé vaší rodiny, trávíte v jejich blízkosti celé jaro, léto a podzim. Neopomeňte ani zvonek na kolo, který dnes může mít různé podoby, připevnit můžete i přední a zadní světlo. Tyto prvky, které by měly sloužit k bezpečí, by však neměly být přehnaně velké, nebo natolik zábavné, že budou odvádět pozornost dítka od řízení. Směle do odrážedel, koloběžek a později i kol. Díky vám a vašemu vzoru v dětech možná vypěstujete lásku k cyklistice, která jim bude relaxací a koníčkem po mnoho let.

Publikováno: 20. 07. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová