Jak je to s konzumací kofeinu u dětí a dospívajících? Jaká je pro ně maximální denní dávka? A je to vůbec bezpečné?

Představit si malé dítě s šálkem kávy nad ranními novinami je pro mnohé velmi těžké. Ani o tom naštěstí není řeč. Děti samozřejmě v běžných případech kávu nepijí, kofein však konzumují v jiné podobě. Pro jejich tělo je to možná ještě nebezpečnější, než kdyby vypili denně několik šálků kávy.

V jaké podobě se kofein dostane k dětem?

Mnozí rodiče možná zažijí šok, ale drtivá většina dětí a dospívajících mladých lidí miluje energetické drinky a konzumuje jich více, než je zdrávo. To se v lepším případě projeví jejich hyperaktivitou, v tom horším si mohou nést zdravotní následky do konce života. Kofein se ale vyskytuje v černém čaji. Samozřejmě, čím více je zředěný, tím méně je v něm kofeinu, ale přesto určité procento zůstává. Kofein najdeme ale také ve sladkých limonádách, které děti také milují a rodiče obvykle na jejich konzumaci neshledávají nic špatného. Procento kofeinu je v těchto nápojích ale opravdu vysoké a jistá obezřetnost je rozhodně na místě.

Jaká je maximální dávka kofeinu pro děti?

Pro děti ve věku okolo 10 let je se maximální bezpečná dávka kofeinu pohybuje podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) okolo 85 mg/den. Malé děti okolo 5 let pak mají denní dávku stanovenu na 45 mg. Pro srovnání je dobré vědět, že například jeden běžný šálek černého čaje obsahuje 47 mg kofeinu. Z hlediska obsahu kofeinu a jeho následků na zdraví dítěte je v konečném důsledku menším zlem káva bez kofeinu. Ve srovnání s limonádou je sice představa její konzumace malým dítětem zvrácená, ale kofeinu je v ní opravdu méně a je tedy bezpečnější. Možná je načase začít pátrat po tom, jak připravit kávu pro děti.

Pozor na to, co děti pijí a jedí

Na trhu existuje také široká nabídka energetických tyčinek anebo jen obyčejných čokoládových pamlsků s obsahem kofeinu. Ty jsou konzumovány také dětmi, aniž by si jejich rodiče uvědomili, co jejich dítě jí. Řešením je ohlídat, aby děti nezneužívaly energetické nápoje a předtím než si strčí do pusy pamlsek, zjistili, jaké má složení. To za ně ostatně mohou udělat i rodiče. Jestliže se vaše děti snaží kofeinu vyhýbat a omezily konzumaci nevhodných nápojů a potravin, můžete je za to odměnit. Krásným dárkem může být například hadrová panenka přátelství, jejíž koupí zároveň podpoříte utlačované tibetské ženy.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová