Jak kofein působí na lidské tělo

Kofein je látka, kterou mnozí z nás denně konzumují, ať už v kávě, čaji nebo v přípravcích obsahující guaranu. Jak ale tento stimulant působí na náš organismus a jaký má skutečně dopad na náš den a zdraví z dlouhodobého hlediska.

Kofein jako stimulant

Potřebujete nutně dokončit jeden projekt, naučit se na zítřejší zkoušku nebo zvládnout ještě dvě náročné porady. V takovém případě je únava našim nepřítelem. Často proto sáhneme po kofeinu, což je přírodní stimulant, který najdeme v mnoha nápojích i přípravcích.

Kofein tak najdeme například v kávě, v kolových nápojích nebo v energy drincích. Zapomínat bychom neměli ani na guaranu, která obsahuje více kofeinu než právě káva. Navíc dodá tělu další potřebné látky, díky kterým bude energie dodávána delší dobu a mnohem účinněji.

Další výhody užívání kofeinu

Kofein je známý také proto, že dokáže navodit pocity štěstí. Samozřejmě není možné pít kávu celý den, abychom se udrželi bdělí a spokojení. Dávku kofeinu lze ale doplnit přípravky obsahující guaranu. Ty jsou schopné vás nakopnout k lepšímu výkonu, takže se hodí také pro sportovce. Navíc tyto přípravky také posilují imunitu člověka, což je příjemný bonus navíc.

Po požití kofeinu vylučuje naše tělo do krve adrenalin. Tím se zvedne krevní tlak, tepová frekvence a celkově se zrychlí metabolismus. Proto bychom to neměli s příjmem kofeinu přehánět. Mohou nastat problémy s vysokým krevním tlakem nebo například nespavostí. A kvalitní spánek kofein prostě nenahradí.

Kvalitním spánkem proti únavě

V případě, že se v noci potýkáte s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem, není možné spánek nahrazovat guaranou, kávou nebo energetickými nápoji. V první řadě doplňte vitamin K, který je pro kvalitní spánek důležitý. Jeho dlouhodobý nedostatek pak může vést také k dalším zdravotním problémům.

Abyste měli klidnější spánek, doporučujeme si před spaním například číst, abyste se příjemně unavili a zároveň nenechali na tělo působit modré světlo. V ložnici také nemějte přetopeno a snažte se být ve spánku konzistentní. Uvidíte, že se budete ráno cítit lépe a odpočatě.  

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Libor Vyskočil