Seznamte se s méně obvyklými druhy tropického ovoce

Tropické ovoce je často známé svými zářivými barvami, šťavnatou dužinou a lahodnou sladkou chutí. Od všeobecně známého manga, ananasu a papáji až po méně známé liči, rambutan a chlebovník - tropického ovoce je mnoho. Kromě těchto známých druhů ovoce však existuje i svět méně známých tropických plodů, které čekají na své objevení.

Pojďme se tedy podívat na některé méně obvyklé tropické ovoce, o kterém jste možná ještě neslyšeli. Inspirujte se!

Dračí ovoce (dragon fruit)

Toto exotické ovoce, známé také jako pitaya, pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale dnes se pěstuje v mnoha tropických oblastech po celém světě. Plody mají jedinečný vzhled, jasně růžový nebo žlutý povrch a bílou dužinu, která je poseta drobnými černými semínky. Má jemnou, sladkou chuť podobnou kříženci hrušky a kiwi.

Durian

Toto špičaté ovoce je nechvalně proslulé svým štiplavým zápachem, který někteří popisují jako směs zkažené cibule a sportovních ponožek. Navzdory nepříjemnému zápachu je durian v mnoha zemích jihovýchodní Asie považován za delikatesu. Dužina je krémová a bohatá, s chutí, která je často popisována jako kombinace sladké, slané a lehce oříškové.

Mangostan

Mangostan je malý kulatý plod s tvrdým fialovým povrchem a měkkou bílou dužinou uvnitř. Pochází z jihovýchodní Asie a je ceněný pro svou sladkou a pikantní chuť, která je často přirovnávána ke směsi broskví, jahod a vanilky.

Karambola

Toto ovoce, známé také jako hvězdicovité ovoce, má jedinečný tvar a chuť. Po rozkrojení se na plodu objeví hvězdicovitý průřez. Dužina je šťavnatá a mírně trpká, s chutí, která se často popisuje jako kombinace jablka, hrušky a citrusů.

Breadfruit

Toto velké škrobovité ovoce je základní potravinou v mnoha tropických oblastech. Často se vaří jako brambory a má jemnou oříškovou chuť. Kromě toho, že je chlebovník zdrojem potravy, je využíván také pro svou vláknitou vnitřní kůru, která se dá použít na výrobu oděvů a jiných textilií.

Soursop

Tento velký, špičatý plod pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale dnes se pěstuje v mnoha tropických oblastech po celém světě. Dužina je měkká a krémová, se sladkou a pikantní chutí podobnou kombinaci ananasu a jahod.

Jabuticaba

Toto hroznovité ovoce pochází z Brazílie a mimo Jižní Ameriku se vyskytuje jen zřídka. Plody rostou přímo na kmeni a větvích stromu a mají sladkou a pikantní chuť.

Výše jsme uvedli jen několik příkladů z mnoha méně známých tropických plodů, které čekají na své objevení. I když se v supermarketech možná nevyskytují tak běžně jako jejich populárnější protějšky, rozhodně stojí za to je vyhledat pro jejich jedinečnou chuť a zdraví prospěšné účinky. Až budete příště hledat nové ovoce, které byste mohli vyzkoušet, zvažte, zda byste neměli vystoupit ze své komfortní zóny a dát šanci některému z těchto méně obvyklých tropických plodů.

Publikováno: 11. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Libor Vyskočil