Kravské mléko našemu zdraví neprospívá, proč ho přestat pít?

Malé děti pijí kravské mléko téměř každý den. Dospělí by ho ale pít neměli – ani v kávě. Argumentů, proč se ho vzdát je hodně. Přečtěte si, čím mléko rozhodně neprospívá lidskému zdraví. Možná, že to mléko, které zrovna máte otevřené v lednici, je poslední, které jste si koupili.

Nejsme schopni strávit mléčnou bílkovinu

Říká se, že mléko je plné bílkovin, což je pro naše tělo přínosné. Pravda, bílkovin je v něm opravdu mnoho. Skutečnost je ale taková, že náš trávicí systém není schopen trávit mléčnou bílkovinu – a tak z ní vlastně nic nemáme, pouze zatěžujeme žaludek a střeva. K trávení mléčné bílkoviny jsou přizpůsobeny pouze děti a mláďata savců. Po přechodu na pevnou stravu se vytrácí potřebný enzym, který je schopen ji rozkládat.

Mléko způsobuje řídnutí kostí.

V mléku je vysoké množství vápníku, logicky bychom díky němu měli mít zdravé kosti. Opak je ale pravdou. Vápníku je v mléku tolik, že si s ním trávicí trakt neumí poradit. Čím si tělo pomáhá? Bere vápník z kostí… Jestli mléko konzumujete střídmě, přijatý a vydaný vápník se ještě přibližně vyrovná. Pokud ho ale pijete hodně, věřte, že si zaděláváte na problém.

Alergie na laktózu

Spousta lidí má alergii na laktózu, projevy se mohou dostavit v kterémkoli věku. I ti, kteří laktózu na venek snášejí, dávají konzumací mléka svému tělu dost zabrat. Proto je lepší se mléku úplně vyhnout. Jestliže nezaznamenáváte žádné trávicí ani jiné potíže, snášíte mléko dobře a můžete ho pít. Zvažte ovšem konzumované množství. Jak je vidět, mléko pro vás nemá slibovanou hodnotu – bílkoviny ani vápník si s ním nedoplníte. Dá se tedy říct, že vám jen zaplňuje místo v žaludku a kvůli tomu si nedopřejete hodnotnější potraviny. Nemůžete-li se mléka vzdát úplně, omezte ho na minimum, pijte ho jen na chuť.

Publikováno: 03. 12. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová

Tagy: alergie | kravské mléko | laktóza | řídnutí kostí