Co je to ketóza a proč je kolem ní takový humbuk?

Pojem ketóza většina lidí zná hlavně díky keto dietě. Ta si v Čechách i na světě získává čím dál větší popularitu, a to zejména pro svůj rychlý účinek. Bez ketózy by keto dieta neexistovala. Co tento pojem ale vlastně znamená?

Co musíme vědět o sacharidech

Veškeré živiny získáváme ze tří makroživin, sacharidů, tuků a bílkovin. Sacharidy slouží jako primární zdroj energie, tu samou funkci plní tuky. Ty však tělu umožňují vstřebávat i některé vitaminy. Bílkoviny pak mají více funkcí, slouží jako stavební prvky našeho těla, podporují imunitní systém a částečně slouží jako zdroj energie. Lidský metabolismus je flexibilní a dokáže se adaptovat na to, jaký zdroj energie má k dispozici. Většina z nás je přesto nastavena na spalování sacharidů, které tvoří velkou část jídelníčku. Pro efektivní hubnutí je však žádoucí, aby tělo spalovalo tuky. Tedy aby přešlo do stavu ketózy. Pozor však, sacharidy nejsou jen cukrovinky nebo ovoce, složené sacharidy můžeme najít i v bramborách, rýži, těstovinách, kukuřici, pohance a samozřejmě i v pečivu. Proto je dobré si při dietě, u které se soustředíme na snížení příjmu sacharidů na minimum, dát pozor na výživové hodnoty jednotlivých potravin. Orientovat se můžeme například podle kalorických tabulek, stejně tak bychom měli zkoumat údaje na etiketách potravin, které nakupujeme.

Ketóza

Právě tehdy, když omezíme příjem sacharidů na nezbytné minimum, zásoby se postupně vyčerpají a tělo začne čerpat energii z jiných zdrojů. Tento stav se nazývá ketóza. Ta není žádnou novinkou, je dávno známá a lékaři objevená. Hovoří se o ní však až v posledních letech. Při ketóze se organismus přepne a energie pro fungování těla se bere přeměnou z tuků. Z toho důvodu je ketóza tak efektivní a tak vyhledávána. Princip ketózy závisí na tom, že množství přijatých sacharidů musí být co nejmenší. Uvádí se maximálně 50 gramů denně. S tím operuje i česká dieta založená na principech nízkosacharidové diety KetoMix. Jídelníček je založen na omezeném příjmu sacharidů a na zvýšeném příjmu bílkovin. Proto tuto dietu někteří znají i pod pojmem proteinová dieta.

Kdy tělo přejde do ketózy?

Každé tělo je jiné a stav ketóze může u někoho trvat déle, než je běžné. Obvykle se však uvádí, že ketóza začne po 48 hodinách. Tedy za předpokladu, že je dodržené maximální povolené množství sacharidů. Právě kvůli neznalosti složení jednotlivých potravin je však někdy obtížné tuto hranici nepřekročit. Těm, kteří mají zájem o keto dietu, se tak doporučuje nechat si sestavit kompletní program výživy.
Z ketózy je zároveň velmi jednoduché vyskočit. Stačí překročit denní množství sacharidů. Odborníci z KetoMix však říkají, že opětovný návrat do ketózy poté již není tak těžký a netrvá tak dlouho. Hubnutí přitom není jediným benefitem ketózy, má i další zdravotní výhody. Snižuje se množství cukru v krvi, množství cholesterolu, zlepšuje se pleť i celulitida a zmírňují se problémy s otoky.

Publikováno: 11. 08. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová