Co může způsobit požár uvnitř místnosti?

Po dosažení určité teploty, potřebné k tomu, aby se látka vznítila, dojde k požáru. Takhle jednoduše by šlo popsat vznik požáru v mnoha rodinných a panelových domech, na chatách a dalších vnitřních prostorů. Podle statistik za to z velké části můžou právě spotřebiče, které jsou sice dobrým pomocníkem v domácnosti, ale dokážou nám taky pěkně zavařit. Někdy doslova.

Pozor na špatně umístěná mobilního topidla

Nebezpečná mohou být právě mobilní topidla, i ty kvalitní. Ovšem za vznícení látek nemůžou samotná zařízení. Většinou je vznik požáru daleko prostší, a skrývá se v lidských chybách. Jestliže necháte rozehřátý vzduch vycházející z topidla volně proudit třeba na vaši sedací soupravu nebo záclonu, tragédie, které vídáte v televizi, se může stát právě vám. Zvláště opatrní byste měli být při zacházení s propan-butanovou bombou u plynových topidel.

Na jaké spotřebiče si dát pozor?

Se zvýšenou opatrnostní je nutné manipulovat hlavně s plynovými spotřebiči. Ty je potřeba příliš nevystavovat vysokým teplotám. Nutno podotknout, že u těchto druhů spotřebičů se nesmí kouřit. Vyberte vhodné umístění tak, aby byly, co nejdál od hořlavých látek. Zvýšenou pozornost věnujte plynovým sporákům, jestli jsou vypnuté, když je zrovna nepoužíváte.

Požár hrozí také u mobilních klimatizací - z trhu musely být dokonce některá zařízení stažena. Proto je vhodné kupovat klimy renomovaných značek, a jen u prověřeného prodejce.

Další rady

  • Mobilní topidlo, ale ani jiný spotřebič - třeba domácí odvlhčovač - nenechávejte zcela bez dozoru.
  • Vyhněte se manipulaci s hořlavými látkami ve vnitřních prostorách budov.

  • Nenechávejte plynové zapalovače u oken, aby nebyly vystaveny přímému slunci.

  • Pokud vlastníte propan-butanovou láhev, zvolte její umístění v přístupných prostorech, kde je dostatek odvětrávání.

Publikováno: 07. 08. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová