Jakým způsobem ovlivňuje rybaření lidské zdraví?

Rybaření není pouze koníček, kdy si sbalíte rybářské pruty, už to ani není zásadní způsob toho, jak donést jídlo na stůl. Rybaření je vhodné i pro vaše zdraví – tělesné i duševní. Víte, jaké má benefity rybaření pro váš organismus? I když rybaření není sport jako takový, dá se směle říci, že vyrazit do přírody, vzít si rybářské potřeby a trpělivě čekat na úlovek, je jedním z nejzdravějších koníčků.

Pozitivní dopad rybolovu pro fyzickou kondici

Existuje tolik způsobů lovu, kolik druhů lze chytit. Většina z nich má však několik klíčových věcí společných: jste venku, navíjíte ryby na prut a dost možná si dovezete něco domů k večeři. Může se to zdát málo, ale může to mít skutečný dopad na vaše zdraví. Rybaření je především pobyt na čerstvém vzduchu, už jen příprava rybářských potřeb, než dojdete k rybníku, příprava prutů, navijáků, než nastavíte příposlechy – to vše je fyzická námaha. Sice to není úplně kardio námaha, ale každý pohyb se v dnešním lenivém světě počítá.

Benefit pro vaše plíce

Znáte to, celé dny trávíme v budovách, hodně z nás trpí syndromem nemocných budov, často nás bolí hlava, trápí nás únava a stres. Díky rybaření budete více na čerstvém vzduchu, navíc vzduch u rybníka je plný záporných iontů, je dostatečně vlhký a především není znečištěný jako ve městě. Pobyt na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém, urychluje metabolismus a reguluje váš spánek. I díky odpočinku budete méně ve stresu.

Doplnění vitamínu D

S pobytem v přírodě jsme samozřejmě také více na sluníčku, takže si na háčky chytíme ryby a do zásoby nachytáme i vitamín D. Ten je klíčový pro správnou funkci imunity, ale také urychluje hojení, umožňuje absorbovat vápník, který je nezbytný pro zdraví našich kostí a zubů.

Zdravější stravování

Ryby obsahují nenasycené mastné kyseliny – tzv. omega 3 a 6. Ty jsou důležité pro nejrůznější metabolické pochody v našem těle, zlepšují i zdraví našeho mozku. Určitě výhodu mají rybáři, kteří si mohou zachytat v mořské vodě, ale ani sladkovodní ryby nejsou pozadu s potřebnými živinami pro naše tělo.

Pozivitní vliv na psychiku

Deadliny a stres – to je to, co nás všechny každý den obklopuje. Rybaření je nejen skvělým relaxem, pomáhá i s depresemi, zlepšuje koncentraci (vhodné pro lidí trpící AHDH, či ADD), bojuje proti úzkosti. Dokonce je i vědecky dokázáno, že je vhodné i pro lidi, které trápí posttraumatický stresový syndrom, zde přinese, alespoň krátkodobou úlevu.

Publikováno: 14. 10. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová