Místa, kde se žije zdravěji

Zdraví si nejlépe zajistíme správným životním stylem, vyváženým jídelníčkem, pravidelným pohybem a udržováním se v psychické pohodě. Vliv má ale také prostředí, ve kterém žijete. Určitě vás napadá, že ve vesnici pod horami je bydlení zdravější než uprostřed rušného města. Na jakých místech se žije nejzdravěji?

Česká republika

Vytipovat opak, tedy místa, kde nejsou zrovna ideální podmínky pro zdraví, by bylo mnohem snazší. Centra měst nebo lokality továren a dolů jsou jednoznačná odpověď. Špatné ovzduší sužuje hlavní město nebo třeba Ostravsko. Odstěhovat se pryč do vzdálených obcí ale znamená odepřít si komfort, který městské aglomerace nabízejí. Naštěstí se u nás najdou také zdravá města. Zde jsou: Třeboň Lázeňské město, které je známé především rybníky. Čisté životní prostředí si zde užívá více než osm tisíc obyvatel.

Prachatice

Prachatice se nacházejí stejně jako Třeboň v jižních Čechách. Obklopuje je Šumavské podhůří.

Vimperk

Jižní Čechy jsou všeobecně čistá lokalita, město Vimperk je dalším důkazem. Nachází se na úpatí Boubína.

Žďár nad Sázavou

Přemístili jsme se na Vysočinu, do centrální části Českomoravské vrchoviny.

Nové Město na Moravě

A na Vysočině zůstaneme – Nové Město na Moravě je dalším místem, kde se zdravě žije. Okolí nabízí nádhernou přírodu pro procházky. Blízko je to i do Žďárských vrchů. Dalšími zdravými místy jsou např. Chotěboř, Hlinsko, Karlovy Vary nebo Jeseník.

Svět

Zajímá vás, jak jsou na tom okolní státy? Zdravě se žije v Itálii na Sardinii. To především proto, že tamější obyvatelé stále žijí v souladu s přírodou a hodně se pohybují. Podobně je na tom ostrov Ikaria v Řecku. Když se podíváme dál, zdravý život se vede na Islandu, v Okinawě v Japonsku nebo na poloostrově Nicoya v Kostarice.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Rady pro všechny.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 14. 03. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová