Která semínka jsou nejzdravější a proč?

O tom, jak jsou semínka zdravá, jste už určitě slyšeli. Moderní kuchařky zabývající se zdravou stravou obsahují spoustu receptů, ve kterých se semínka využívají. Přemýšleli jste ale někdy, která semínka jsou nejzdravější? A co je vlastně na nich tak skvělého? Pojďme se na ně podívat podrobněji. Semínka jsou výborná součást jídelníčku, protože obsahují řadu živin důležitých pro lidské tělo. Obsahují poměrně vysoké množství proteinů a zdravých tuků. Dále jsou v nich důležité minerály, které zlepšují funkci různých orgánů a mají také vliv na imunitu. Některá semínka mají blahodárných látek více než jiná.

1. Dýňová semínka

Jestli trpíte nedostatkem železa, určitě byste měli jíst dýňová semínka co nejčastěji. Tohoto minerálu je v nich totiž opravdu spousta. Dále jsou dýňová semínka bohatá na vitaminy skupiny B, a to především B1, B2, B3 a B9.

2. Konopná semínka

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování dostatek proteinů. Jejich množství ale neznamená všechno, důležitý také je, z jakých aminokyselin se skládají. Konopná semínka obsahují přesně ty aminokyseliny, které náš organismus potřebuje ke správné stavbě svalů.

3. Chia semínka

O chia semínkách se často mluví jako o super potravině. Obsahuj mnoho antioxidantů, které pročišťují organismus. Najdeme v nich také vysoké množství vápníku, který je důležitý pro kosti. Dále jsou bohaté na železo a omega-3 mastné kyseliny.

4. Lněná semínka

Lněná semínka obsahují látky, které působí proti rakovině a zánětům. Konzumují se proto jako účinná prevence proti nepříjemným onemocněním.

5. Slunečnicová semínka

Semínka ze slunečnice působí kladně na srdce a nervovou soustavu. Obsahují vitamin E, hořčík, selen a měď. Slunečnicová semínka jsou vhodná pro všechny, kdo trpí depresemi nebo mají sklony podléhat stresu.

Publikováno: 14. 03. 2020 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová