Jak odstranit plíseň na stěně?

Plíseň je nepříjemná záležitost, která již ztrpčila život nejednomu majiteli bytu nebo domu. Základní pravidlo, které vám pomůže vyhnout se plesnivým stěnám je VĚTRÁNÍ a s tím spojená OPTIMÁLNÍ VLHKOST v bytě. Vlhkost v interiéry by se měla pohybovat na úrovni 40-60%, zjistit lze vlhkoměrem. Optimální vlhkosti lze dosáhnout poměrně snadno - k tomuto účelu slouží domácí odvlhčovače. Efektivněji pak fungují v kombinaci s mobilním topidlem. Dobrou volbou jsou topidla Master. K zvýšené vlhkosti přispívá:
  • nedostatečné větrání,
  • koupelna bez okna,
  • nevhodně zvolený výkon ventilátoru v koupelně,
  • časté vaření bez použití odsavače par,
  • sušení prádla v interiéry bez větrání,
  • nábytek postavený blízko ke stěně (vlhkost se neodpařuje a hromadí se na stěně),
  • pěstování velkého množství květin, které vyžadují rosení - při rosení květin dávat pozor, aby voda nestříkala na stěny nebo dřevěný obklad.
Tip: Odvlhčovače i mobilní topidla najdete na eprofi.cz. Plísně a skvrny jdou ruku v ruce - skvrny samy o sobě škodlivé nejsou, pokud jim nepředchází například vytopení, povodně nebo zatékání z venku. Pokud je to váš případ, měli byste zpozornět a nebrat to na lehkou váhu. Estetické hledisko je jedná věc, ale zdravotní důsledky mohou být závažnější.

Jak zjistit příčinu plísně?

Někdy obtížné zjistit, zda plíseň vznikla kvůli špatnému stavebnímu zásahu nebo je způsobena chodem domácnosti. Zjistíte to tak, že se dostanete pod nátěry, až k omítce. Pokud je stěna vlhká, problém je například v nedostatečné izolací nebo v jiné stavební chybě. Pokud je podklad suchý, ke vzniku plísní přispíváte sami.

Jak se zbavit plísně na zdi?

Před zahájením prací doporučujeme zakrýt podlahu a okolní nábytek zakrývací fólií. Prvním krokem je mechanické "zabití" plísní - místo, kde se plíseň nachází postříkejte vodou nebo sprejem proti plísni. Zabráníte tak vdechnutí škodlivých výtrusů plísní a jejich rozšíření po bytě. Nasáklou omítku seškrábejte ještě za mokra špachtlí. Odstranění plísní je nutné udělat do maximální možné hloubky. Odpadlé části omítky zachytávejte do lopatky (pokud je plíseň v rozích) nebo jejich shrňte do fólie, která je na zemi. Fólii následně vyhoďte, abyste plíseň neroznášelo po bytě. Na očištěnou stěnu opět aplikujte proti plísňový přípravek, aby aktivní složky pronikly až k zárodku plísni. Nejlepší je přípravek aplikovat pomocí štětky a vtlačovat jej štětinami do zdi. Přípravek nechte působit 6-12 hodin. 6 hodin je minimální čas potřebný na biocidní účinek. Pokud jste šli špachtlí hluboko do omítky, bude nutné povrch vyrovnat pomocí sádry nebo tmelu. Pokud stěna není příliš poškozena hloubení, tento krok můžete vynechat. Po vyschnutí je třeba stěnu penetrovat - penetrační nátěr působí hluboko do podkladu. Penetrování je příprava stěny na malování, zpevní se podklad, zvýší se jeho přilnavost, sjednotí se savost povrchu. Penetrováním předejdete vzniku skvrn na nové malbě. Následně stěnu vymalujte povrchovou barvou s proti plísňovým účinkem, zabráníte tak vzniku dalších plísní. Barvu na stěnu nanášejte 2krát.

Publikováno: 08. 01. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Laura Kubešová