Rubriky
Nezařazené

Je překyselení organismu jen mýtem nebo skutečnou nemocí? A jak z něho ven?

Trápí vás častá únava a neutuchající bolest hlavy? Možná jste jen přetažení, ale možná, že váš organismus bije na poplach. Předtím než se vydáte k lékaři s některým ze symptomů nevyrovnaného pH, vyzkoušejte několik drobností, které vám napoví, zda se vás překyselení týká a zároveň vám alespoň trochu uleví.

Jak se projevuje překyselený člověk?

Především je neustále unavený, chybí mu energie i na zvládání běžných denních povinností a spánkem ji jen těžko doplní. Přitom trpí i bolestmi svalů a zad, které nemají zjevný důvod. Občas se mohou přidat i ekzémy a ucpaný nos spojené s poruchami vyměšování, tedy zácpou či průjmem. Jak ale na překyselení organismu vyzrát? Základem je změna jídelníčku a zařadit byste měli také tělesné cvičení. Pomoci mohou samozřejmě také životabudiče v podobě bylinných preparátů, které vám pomohou překonat nejhorší období.

Méně jezte a začněte cvičit

Kromě střídmého jídelníčku, z něhož pokud možno vyřadíte velké množství masa, sladkostí a mléčných výrobků, se zaměřte také na pravidelné cvičení. Ideální je pohyb na čerstvém vzduchu a to i v zimě. Nebo spíše právě v zimě. Tělo potřebuje chlad k tomu, aby se začalo zbavovat nežádoucích kyselin. Samozřejmě pomůže i snížení množství jídla a náhrada jeho části čerstvou zeleninou.

Nemáte energii na cvičení?

Každá změna životního rytmu je v počátku těžká. Především ta spojená s nárůstem fyzické aktivity. Pokud vám chybí energie na cvičení, pomozte si přírodní cestou. Vitalitu vám dodá například kotvičník zemní, který jednoduše seženete v kapslích. Ty si můžete nosit sebou prakticky kamkoliv a vždy, když bude potřeba, doplnit si svoji dávku. Podobně jako kotvičník vám energii rychle doplní také guarana pocházející z Jižní Ameriky. Tu používali ke zvládání dlouhých cest za zvěří již staří Indiáni, kteří díky ní vydrželi delší dobu bez potravy. A právě tento vedlejší účinek guarany můžete při snaze o odkyselení organismu také výhodně využít. Guarana totiž snižuje chuť k jídlu a pomáhá s hubnutím. Nebudete mít tedy neustálý hlad, který by vás nutil k přejídání a konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem a energetickým potenciálem, tedy především masa a sladkostí. Guarana je opravdu výborným prostředkem na cestě k odkyselení organismu. Nepočítejte ale se zázraky, aby se její účinky projevily, je potřeba ji konzumovat pravidelně alespoň 2 týdny.

Rubriky
Nezařazené

Olivový olej je už klasickým partnerem zdravého životního stylu

Používáme jej už takřka všichni a ptáme se po co nejvyšší kvalitě. Zcela oprávněně, protože olivový olej z pokrutin by nám nedal tolik cenných látek a nehodí se pro tradiční středomořskou kuchyni. Je proto skvělou zprávou, že na tuzemský trh přichází nová značka, proslulá španělská Casas de Hualdo, olej stáčený v olivových hájích ve středním Španělsku. Ochutnáte jej na špičku lžičky a pak si na něm připravíte plátek lososa? Fantazii se meze nekladou, v nabídce může být i rizoto nebo lilek, součást klasického hispánského menu.

Univerzální pomocník, který pomáhá dobrému zažívání

Seznamte se s Casas de Hualdo, prémiovým olivovým olejem s velmi nízkou aciditou, který patří na stůl každého pravého gurmána! Jemné ovocné aroma je ideální pro kombinaci s drůbežím masem nebo zeleninovými saláty, obecně se dobře propojí s lehčími jídly, která jsou ve středomořském prostoru na denním pořádku. Zazářit před přáteli, potěšit rodinu, to vše umožní olivový olej prémiové kvality, tedy – jinak řečeno – extra panenský. Vybírejte ze čtveřice různých olejů, podle toho, jestli máte rádi jemnou chuť nebo si rádi dopřejete něco lehce pikantnějšího a silného. Hledáte dárek pro své blízké? Potom je zajímavým tipem kazeta s pár vybranými lahvemi olivového oleje, což je prezent z kategorie těch vůbec nejpraktičtějších.

Arbequina vás brzy přesvědčí, že příprava pokrmů je jednoduše radost! Rodina těchto olivových olejů voní po rajčatech a jablkách, lahve plné kvality přímo z říjnové sklizně v centrálním Španělsku, kde je ideální klima pro olivové háje, se budou vyjímat v každé kuchyni. Pokud ale dáváte přednost lehce pikantnější chuti, pak se nechte oslovit olivovým olejem, který nese přídomek Manzanilla. Luštěniny nebo omáčky dochutí tak, že nebudete stíhat odpovídat otázky svých hostí.

Rubriky
Nezařazené

Jak posílit imunitu na podzim? Pomůže strava, pohyb a méně stresu!

Podzim je období častých nachlazení. Sotva trochu spadnou venkovní teploty, autobusy jsou plné kašlajících lidí. Kolegové v práci posmrkávají a možná i vám začíná být špatně. Přitom stačí málo, aby se tělo dokázalo běžnému nachlazení ubránit. Přečtěte si tipy, jak posílit imunitu a projděte podzimem bez jediného zakašlání.

Zdravá strava

To, jak se stravujeme, má vliv nejen na hmotnost a tukové polštářky, ale také na psychické rozpoložení a imunitu. Vyvarujte se příliš těžkým mastným pokrmům, omezte také jednoduché cukry. Naopak se zaměřte na to, abyste přijímali všechny potřebné živiny. Strava by měla být bohatá na vitaminy, železo, hořčík, vápník i vlákninu. Zařaďte do jídelníčku co nejvíce ovoce a zeleniny.

Pro imunitu je nejdůležitější vitamin C. V souvislosti s ním vás možná napadne pomeranč. Mnohem více o ovšem dostanete z jablek. To proto, že pocházejí ze zdejších podmínek. Jsou pro naše tělo přirozenější.

Bez ořechů ani ránu

Naprostou samozřejmostí by měly být ořechy. Dávejte si je po hrstích každý den, protože obsahují zinek, kterého máme dlouhodobě nedostatek. Zda si „naordinujete“ vlašské ořechy, lískové – nebo úplně jiný druh, je v podstatě jedno. Mnohem důležitější je kvalita a čerstvost. Sázkou na jistotu je nákup v prověřeném e-shopu s oříšky a semínky Nutily.cz.

Dostatek spánku

Mnoho lidí spánek zanedbává. Snáze se pak vyčerpají, méně se soustředí na práci. Tělo nemá dostatek energie na to, aby se bránilo virům a bakteriím. Jestli chcete být zdravější, hlídejte si, abyste spali dostatečně. Lehněte si raději dříve. Určitě se vyhněte nekonečnému koukání do telefonu.

Pohyb

Zařaďte do života více pohybu. Choďte na procházky nebo si vyberte nějaký sport a pravidelně se mu věnujte. Aktivní lidé jsou nemocní mnohem méně než ti, kteří se všude vozí autem a ve volném čase jen sledují televizi.

Otužujte se

Kdo je otužilý, bývá méně nemocný. Jestli máte ve zvyku sprchovat se horkou vodou, uberte na teplotě. V závěru se vždy krátce osvěžte o něco chladnější vodou, než je vám pohodlné.

Zatočte se stresem

Stres tělu ubírá energii, kterou by mohlo investovat do imunitního systému. Snažte se s ním proto zatočit. Berte život více s humorem a jestli máte více povinností, než jste schopni s klidem zvládat, najděte způsob, jak je omezit.

Rubriky
Nezařazené

Vytvořte si vlastní workout zaměřený na stabilitu a sílu

Přidáním stabilizačních cvičení a silového tréninku do svého plánu docílíte svalové stability a budete pak moci přidávat zátěž. Skvělé na trénování stability a rovnováhy je, že nemusí být nijak obtížné. Můžete ho provádět za použití vlastní tělesné hmotnosti, nebo začít používat pomůcky, které vám trénink udělají zábavnějším.

Perfektním náčiním pro trénink rovnováhy je gymnastický míč či jakákoliv nestabilní podložka, kterou najdete v posilovně nebo v obchodě s fitness náčiním. Začít však opravdu můžete pouze s vlastním tělem a postupně přidávat zátěž.

Začněte jednoduše

Nejjednodušší bude začít s cviky, které děláte normálně a přidat k nim nějaký stupeň obtížnosti.

Dřepy

Dřepujete? Tak zkuste začít dřepovat na jedné noze. Takové cvičení se stane skvělou výzvou pro svaly vnitřního stabilizačního systému, stehna i zadeček. Kromě toho však posílíte i všechny malé stabilizační svaly v oblasti kolen a kotníků.

Pro začátek bude stačit pouze vaše hmotnost a nejspíš se budete potřebovat něčeho přidržet. Vezměte si k ruce židli nebo se opřete rukou o zeď, abyste si zvykli na nový druh pohybu. Jak se bude vaše stabilita a síla zlepšovat, můžete začít opouštět oporu a později i začít přidávat zátěž.

Posilování s činkami

Chcete-li zlepšit stabilitu středu těla a odstranit nerovnováhu v horní části těla, vyměňte jednu činku za dvě jednotlivé. Pracujte vždy na jedné straně, abyste měli správnou oporu. Stejně jako u dřepů může být i váha, kterou použijete nižší. Když máte závaží jen v jedné ruce, vaše dominantní strana nemůže kompenzovat vaši slabší stranu. Postupem času vám to pomůže posílit slabší stranu. Tento typ cvičení je ideální přidat do tréninku jednou týdně.

Baletní tyč, cvičení jógy a pilates

Provádění pomalých a účelných cvičení stability cvičením jógy, pilates a sestav z baletu vám pomůže lépe zapojit střed těla. Tyto druhy tréninků se obvykle zaměřují na pevnost a stabilitu středu. Zapojení svalů a učení nových způsobů ovládání těla vám může pomoci s výkonem ve všech sportech.

Gymnastický míč

Použití gymnastického míče je fantastický způsob, jak zlepšit vaši rovnováhu, uvědomění celého těla i středu těla. Míč můžete používat v tělocvičně, doma nebo v kanceláři. Existuje mnoho skvělých cvičení, kterými můžete zapojit horní a dolní část těla a udržet po celou dobu zapojený i střed těla. Používání gymnastického míče namísto židle je dobrou technikou i pro zlepšení držení těla. To může zmírnit bolesti zad způsobené dlouhodobým sezením.

Bosu míč

Bosu je v podstatě půl míč, který můžete používat měkkou stranou nahoru nebo dolu. Když otočíte míč měkkou stranou dolů, vytvoříte tím větší nestabilitu. Bosu je velmi užitečný pro provádění náročných dřepů, mrtvých tahů nebo držení pozice prkna, aby se skutečně zapojovalo jádro.

TRX

TRX je skvělý funkční tréninkový nástroj, který využívá gravitaci a tělesnou hmotnost, aby vám pomohl získat sílu, zvýšit rozsah pohybu a flexibility. Díky tomuto typu tréninku máte kontrolu nad tím, jak moc se chcete při každém cvičení zapotit. Jednoduše můžete upravit polohu těla a přidat nebo snížit odpor. Mnoho cvičení, která můžete provádět se systémem TRX, je zaměřeno na dosažení svalové rovnováhy a stability.

Nalezení svého typu tréninku rovnováhy a stability, je nejlepší způsob, jak se při cvičení bavit a vydržet u něj. Ideální je zaměřit se na tento typ cvičení několikrát týdně, i kdyby to znamenalo, že jen připojíte některé druhy cviků do svých sestav. Mnoho profesionálních sportovců dělá totéž. Trpělivostí a praxí můžete dosáhnout optimálních výsledků. Nezapomeňte také, že když pracujete na zlepšení síly a stability, musíte zajistit svému tělu vyváženou výživu, kterou potřebuje.

Rubriky
Nezařazené

Veganská strava je skvělá nejen pro hubnutí

Stále více lidí se dává na veganskou stravu. Důvodů, které je k tomu vedou, je několik: otázka etiky a morálky, velká láska ke zvířatům, ekologické smyšlení a v neposlední řadě také zdraví – spousta veganů potvrzuje, že se přechodem na stravu bez živočišných produktů zbavila dlouhodobých zdravotních problémů. Jak je to s veganskou stravou a jejím vlivem na zdraví a figuru?

Veganství a hubnutí

Vegani obvykle bývají štíhlí, nadváha se jich netýká. Částečně to tkví v tom, že se vyhýbají živočišným tukům, které, jak jistě víte, nejsou zrovna zdravé, pokud se to s nimi přehání. Zásadnější ovšem nejspíš je fakt, že si vegani svůj jídelníček hlídají a dopředu promýšlejí, jejich stravování je obvykle racionální. Obědy i svačiny mívají připravené z domova, je pro ně téměř nemožné přijít do fast foodu a vyžadovat něco, co je stoprocentně veganské.

Na druhou stranu se nedá automaticky tvrdit, že když předejdete na veganskou stavu, zhubnete. Je třeba si dávat pozor, abyste to nepřeháněli s tuky a cukry, k čemuž veganská strava vede přílišnou konzumací ovoce, oříšky a semínky. Také je třeba myslet na to, že vliv na hubnutí má z velké části fyzická (ne)aktivita. Jestli se budete celé dny jen válet, veganská strava vás nezachrání.

Vegani a zdraví

Je veganská strava zdravá? Touto otázkou se zabývá kdekdo. Pravda není jednoznačná. Aby byla veganská strava zdraví prospěšná, je důležité jídelníček sestavovat opravdu pečlivě. Není to jen o tom, že vynecháte živočišné produkty. Tělo by tak nedostalo vše, co potřebuje.

Pakliže o jídelníčku skutečně přemýšlíte a sestavujete ho s pomocí tabulek, je veganská strava pro vaše zdraví přínosná. Je to podobně jako s hubnutím. Nejíte, co vás napadne, zaměřujete se na kvalitní potraviny. Začněte se svým jídelníčkem pečlivě zabývat a brzy se budete cítit po všech stránkách lépe.

Rubriky
Nezařazené

Praha je kolébkou veganů. V počtu restaurací jasně vede!

Vegetariáni už v dnešní době nemají problém najíst se v běžných restauracích. Nabídka bezmasých pokrmů se rozšířila, dávno ji netvoří jen palačinky nebo smažený sýr. Vegani ovšem nemají šanci se v běžné restauraci najíst. Najít jídlo, které obsahuje jen a pouze rostlinné suroviny, je téměř nemožné. Naštěstí existují restaurace, které se zaměřují čistě na veganskou stravu. Nejvíce restaurací (nejen) pro vegany se vyskytuje v Praze. Zde jsou ty nejnavštěvovanější.

Loving Hut

Loving Hut je síť veganských restaurací po celém světě. V Praze tuto restauraci najdete celkem na šesti místech: V Černé labuti poblíž Náměstí republiky, na Jugoslavské ulici u Náměstí Míru, v OC Quadrio poblíž Národní třídy, v OC Nový Smíchov u stanice Anděl a dále na Budějovické a na Letné.

Restaurace si dává za cíl ukázat, že veganská strava může být navzdory předsudkům pestrá a bohatá na všechny živiny, stačí se jen trochu soustředit na výběr potravin. Ochutnáte různé saláty a polévky, asijské speciality a pozor, také veganskou alternativu klasického českého řízku.

Vegan’s Prague

Restauraci Vegan’s Prague najdete v blízkosti stanice metra Staroměstská. Kromě výborného jídle je restaurace oblíbená také pro svou pěknou lokalitu: Za pěkného počasí lze jíst na terase, ze které se skýtá nádherný pohled na Hradčany. Nemáte čas restauraci navštívit osobně? Nevadí, možný je také rozvoz hotových pokrmů do vašeho domova nebo zaměstnání.

Pastva

K restauraci Pastva se pohodlně dostanete metrem linky B. Vystupte na stanici Anděl. Nabídka jídel pochází z různých koutů světa. Ochutnáte třeba thajský arašídový ramen, květákový steak nebo mexický burger – přirozeně bez masa. Bohatá je také nabídka nápojů. Káva se samozřejmě podává s rostlinným, nikoliv kravským mlékem.

Rubriky
Nezařazené

Nedaří se vám zhubnout? Vyvarujte se těmto 5 chybám!

Pokoušíte se zhubnout, ale stále vám to nejde? Kila i centimetry se vás drží, i když se je snažíte shodit? Možná se nevědomky dopouštíte chyb, které úbytku hmotnosti brání. Přečtěte si 5 nejčastějších chyb a zjistěte, proč nehubnete.

1. Jíte málo

Některé diety radí omezit příjem kalorií na minimum. Je pravda, že hmotnost při takovém stravování rychle klesá. Nízký příjem kalorií ovšem není udržitelný. Tělo nedostává tolik energie, kolik potřebuje, a tak se nakonec neudržíte a sníte vše, co uvidíte. Ani se nenadáte a jojo efekt je na světě.

2. Stravujete se nepravidelně

Jednou obědváte v jedenáct, jindy až ve dvě, někdy se navečeříte v šest, jindy se v osm odbudete něčím malým. Přestože jsou všechny pokrmy zdravé, hubnutí se nedaří. Nepravidelné stravování zpomaluje metabolismus. Tělo si pro jistotu ukládá energii „na horší časy“. Proto byste měli jíst vždy v přibližně stejnou dobu.

3. Večer nejíte

Říká se, že po 17. hodině by se nemělo nic jíst, ale to je lež. Jíst se nemá zhruba hodinu až dvě přes spánkem. Jestliže tedy neusínáte v 19 hodin, je večeře před pátou příliš brzká. Je ovšem pravda, že večerní jídla by měla být lehká.

4. Pijete alkohol

Alkoholické nápoje obsahují vysoké množství kalorií. Jejich konzumace navíc zvyšuje chuť k jídlu – jen si vzpomeňte, kolik toho za večer s alkoholem sezobete. Tuky pak vůbec nepřibývají, přestože možná máte jinak ukázkový jídelníček.

5. Možná jste jen moc nároční!

Hubnutí je běh na dlouhou trať, rozhodně nečekejte, že změny půjdou poznat během pár týdnů. Na výraznější výsledky si musíte počkat. Jako první je poznáte podle čísla na váze. Zásadnější změny ve vzhledu přijdou až potom. Buďte trpěliví a vyčkejte. Berte také na vědomí, že pomalé hubnutí je zdravější. Rychlý úbytek váhy by vám mohl ublížit, navíc by se nejspíš brzy dostavil jojo efekt.

Rubriky
Nezařazené

Místa, kde se žije zdravěji

Zdraví si nejlépe zajistíme správným životním stylem, vyváženým jídelníčkem, pravidelným pohybem a udržováním se v psychické pohodě. Vliv má ale také prostředí, ve kterém žijete. Určitě vás napadá, že ve vesnici pod horami je bydlení zdravější než uprostřed rušného města. Na jakých místech se žije nejzdravěji?

Česká republika

Vytipovat opak, tedy místa, kde nejsou zrovna ideální podmínky pro zdraví, by bylo mnohem snazší. Centra měst nebo lokality továren a dolů jsou jednoznačná odpověď. Špatné ovzduší sužuje hlavní město nebo třeba Ostravsko. Odstěhovat se pryč do vzdálených obcí ale znamená odepřít si komfort, který městské aglomerace nabízejí. Naštěstí se u nás najdou také zdravá města. Zde jsou:

Třeboň

Lázeňské město, které je známé především rybníky. Čisté životní prostředí si zde užívá více než osm tisíc obyvatel.

Prachatice

Prachatice se nacházejí stejně jako Třeboň v jižních Čechách. Obklubuje je Šumavské podhůří.

Vimperk

Jižní Čechy jsou všeobecně čistá lokalita, město Vimperk je dalším důkazem. Nachází se na úpatí Boubína.

Žďár nad Sázavou

Přemístili jsme se na Vysočinu, do centrální části Českomoravské vrchoviny.

Nové Město na Moravě

A na Vysočině zůstaneme – Nové Město na Moravě je dalším místem, kde se zdravě žije. Okolí nabízí nádhernou přírodu pro procházky. Blízko je to i do Žďárských vrchů.

Dalšími zdravými místy jsou např. Chotěboř, Hlinsko, Karlovy Vary nebo Jeseník.

Svět

Zajímá vás, jak jsou na tom okolní státy? Zdravě se žije v Itálii na Sardinii. To především proto, že tamější obyvatelé stále žijí v souladu s přírodou a hodně se pohybují. Podobně je na tom ostrov Ikaria v Řecku. Když se podíváme dál, zdravý život se vede na Islandu, v Okinawě v Japonsku nebo na poloostrově Nicoya v Kostarice.

Rubriky
Nezařazené

Která semínka jsou nejzdravější a proč?

O tom, jak jsou semínka zdravá, jste už určitě slyšeli. Moderní kuchařky zabývající se zdravou stravou obsahují spoustu receptů, ve kterých se semínka využívají. Přemýšleli jste ale někdy, která semínka jsou nejzdravější? A co je vlastně na nich tak skvělého? Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Semínka jsou výborná součást jídelníčku, protože obsahují řadu živin důležitých pro lidské tělo. Obsahují poměrně vysoké množství proteinů a zdravých tuků. Dále jsou v nich důležité minerály, které zlepšují funkci různých orgánů a mají také vliv na imunitu. Některá semínka mají blahodárných látek více než jiná.

1. Dýňová semínka

Jestli trpíte nedostatkem železa, určitě byste měli jíst dýňová semínka co nejčastěji. Tohoto minerálu je v nich totiž opravdu spousta. Dále jsou dýňová semínka bohatá na vitaminy skupiny B, a to především B1, B2, B3 a B9.

2. Konopná semínka

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování dostatek proteinů. Jejich množství ale neznamená všechno, důležitý také je, z jakých aminokyselin se skládají. Konopná semínka obsahují přesně ty aminokyseliny, které náš organismus potřebuje ke správné stavbě svalů.

3. Chia semínka

O chia semínkách se často mluví jako o super potravině. Obsahuj mnoho antioxidantů, které pročišťují organismus. Najdeme v nich také vysoké množství vápníku, který je důležitý pro kosti. Dále jsou bohaté na železo a omega-3 mastné kyseliny.

4. Lněná semínka

Lněná semínka obsahují látky, které působí proti rakovině a zánětům. Konzumují se proto jako účinná prevence proti nepříjemným onemocněním.

5. Slunečnicová semínka

Semínka ze slunečnice působí kladně na srdce a nervovou soustavu. Obsahují vitamin E, hořčík, selen a měď. Slunečnicová semínka jsou vhodná pro všechny, kdo trpí depresemi nebo mají sklony podléhat stresu.

Rubriky
Nezařazené

Kravské mléko našemu zdraví neprospívá, proč ho přestat pít?

Malé děti pijí kravské mléko téměř každý den. Dospělí by ho ale pít neměli – ani v kávě. Argumentů, proč se ho vzdát je hodně. Přečtěte si, čím mléko rozhodně neprospívá lidskému zdraví. Možná, že to mléko, které zrovna máte otevřené v lednici, je poslední, které jste si koupili.

Nejsme schopni strávit mléčnou bílkovinu

Říká se, že mléko je plné bílkovin, což je pro naše tělo přínosné. Pravda, bílkovin je v něm opravdu mnoho. Skutečnost je ale taková, že náš trávicí systém není schopen trávit mléčnou bílkovinu – a tak z ní vlastně nic nemáme, pouze zatěžujeme žaludek a střeva. K trávení mléčné bílkoviny jsou přizpůsobeny pouze děti a mláďata savců. Po přechodu na pevnou stravu se vytrácí potřebný enzym, který je schopen ji rozkládat.

Mléko způsobuje řídnutí kostí.

V mléku je vysoké množství vápníku, logicky bychom díky němu měli mít zdravé kosti. Opak je ale pravdou. Vápníku je v mléku tolik, že si s ním trávicí trakt neumí poradit. Čím si tělo pomáhá? Bere vápník z kostí… Jestli mléko konzumujete střídmě, přijatý a vydaný vápník se ještě přibližně vyrovná. Pokud ho ale pijete hodně, věřte, že si zaděláváte na problém.

Alergie na laktózu

Spousta lidí má alergii na laktózu, projevy se mohou dostavit v kterémkoli věku. I ti, kteří laktózu na venek snášejí, dávají konzumací mléka svému tělu dost zabrat. Proto je lepší se mléku úplně vyhnout.

Jestliže nezaznamenáváte žádné trávicí ani jiné potíže, snášíte mléko dobře a můžete ho pít. Zvažte ovšem konzumované množství. Jak je vidět, mléko pro vás nemá slibovanou hodnotu – bílkoviny ani vápník si s ním nedoplníte. Dá se tedy říct, že vám jen zaplňuje místo v žaludku a kvůli tomu si nedopřejete hodnotnější potraviny. Nemůžete-li se mléka vzdát úplně, omezte ho na minimum, pijte ho jen na chuť.