Pes zvrací žluté šťávy? Co to znamená a kdy se začít bát
Zdravím, jsem Jarka, chovatelka a veterinární technička s dvacetiletou praxí. Doma mám momentálně pět psů různých plemen a velikostí a za svůj život jsem se setkala snad se všemi myslitelnými zažívacími potížemi, které psi mohou mít. A že jich není málo. Dnes se s vámi podělím o zkušenosti s jedním z nejčastějších problémů – zvracením žlutých šťáv, a přidám i další běžné zažívací potíže, se kterými se u psů setkáváme.
Proč pes zvrací žluté šťávy?
Nejdřív to nejdůležitější – když pes zvrací žlutou šťávu (tekutinu), většinou se jedná o žluč. Ta se normálně tvoří v játrech, ukládá v žlučníku a při trávení se vypouští do tenkého střeva. Jenže někdy se dostane do žaludku, což vede ke zvracení.
Ze zkušenosti vím, že nejčastější příčinou bývá prázdný žaludek. Žluč se tvoří průběžně, a když je žaludek prázdný delší dobu, může se tam dostat a způsobit podráždění, které vede ke zvracení. Proto je tohle zvracení typické ráno nebo když pes dlouho nejí.
"Můj bígl Max zvracel žluté šťávy skoro každé ráno. Myslela jsem, že je vážně nemocný pes, ale veterinář mi poradil rozdělit jeho denní dávku do více menších porcí včetně jedné těsně před spaním. Problém byl vyřešený během tří dnů."
Další příčiny žlutého zvracení mohou být:
Příliš rychlá konzumace jídla nebo vody – tohle je klasika zejména u větších plemen, labradorů, ridgebacků a dalších "vysavačů". Žrádlo do sebe naházejí tak rychle, že se žaludek nestačí přizpůsobit, a následuje zvracení. U nás doma má tento problém boxer Roxy. Řešíme to speciální miskou s výstupky, která ji nutí zpomalit.
Alergie nebo intolerance na určité složky potravy – tohle může být detektivní práce. Když jsem zjistila, že můj Jack Russell zvrací po každém krmení s kuřecím, trvalo měsíce, než jsem přišla na to, že má alergii specificky na kuřecí protein.
Požití trávy nebo jiných rostlin – psi instinktivně požírají trávu, když cítí žaludeční nevolnost. Často pak zvrací žluté šťávy spolu s trávou. Je to vlastně takové jejich samoléčení.
Stres a úzkost – před návštěvou veterináře, při bouřce nebo silvestrovských ohňostrojích – stresové zvracení není neobvyklé.
Kdy je zvracení žlutých šťáv normální a kdy ne?
Tohle je ta nejdůležitější otázka. Občasné zvracení žlutých šťáv, zejména ráno nalačno, není obvykle důvod k panice. Za svůj život jsem potkala desítky psů, kteří to čas od času dělali a byli jinak naprosto zdraví.
Kdy byste ale měli zpozornět:
1. Zvracení se opakuje několikrát během dne nebo pokračuje více dní.
2. Pes odmítá vodu nebo ji nemůže udržet v žaludku.
3. Zvracení je doprovázeno letargií, nechutenstvím, horečkou nebo viditelnou bolestí.
4. Ve zvratkách se objevuje krev (může vypadat jako kávová sedlina) nebo jsou zvratky neobyčejně tmavé.
5. Pes má současně průjem, zejména s příměsí krve.
"Před třemi lety můj německý ovčák Argo začal zvracet žluté šťávy. Normálně bych počkala, ale všimla jsem si, že má také nafouklé břicho a vypadá, že ho bolí. Okamžitě jsme jeli na veterinu. Ukázalo se, že má torzi žaludku – stav, který může být během hodin smrtelný. Díky rychlé reakci přežil. Od té doby beru nafouklé břicho vždycky vážně."
Co dělat, když pes zvrací žluté šťávy?
Pokud jde o jednorázovou záležitost a pes je jinak v pohodě, tady jsou moje osvědčené tipy:
1. Odepřete krmivo na 12-24 hodin – tohle zní krutě, ale žaludek potřebuje odpočinek. Vodu nabízejte po malých dávkách, ale častěji, aby nedošlo k dehydrataci.
2. Po hladovce začněte s lehce stravitelnou dietou – vařená rýže s vařeným kuřecím masem (pokud na něj pes nemá alergii) je klasika. Já osobně přidávám vařenou mrkev pro vlákninu.
3. Rozdělte denní krmnou dávku do více menších porcí – zejména pokud pes zvrací ráno.
4. Zkuste dávat poslední jídlo těsně před spaním – tohle výrazně pomáhá psům, kteří mají problém s ranním zvracením žluči.
5. Sledujte další příznaky – měřte psovi teplotu, sledujte jeho chování, aktivitu, chuť k jídlu a vzhled stolice.
Další běžné zažívací potíže u psů
Když už jsme u těch žaludečních problémů, pojďme probrat i další časté zažívací potíže, které jako chovatelka řeším:
Průjem - různé odstíny problému
Akutní průjem je nejčastěji způsobený tím, že pes něco nevhodného sežral (věřte mi, seznam věcí, které moji psi dokázali pozřít, by vydal na samostatný článek). Pokud trvá déle než 24-48 hodin nebo je doprovázen dalšími příznaky, je čas navštívit veterináře.
Průjem s příměsí hlenu často indikuje zánět tlustého střeva. Ten může být způsobený infekcí, parazity nebo stresem. Můj staford Bady měl tenhle problém po každém pobytu v psím hotelu – čistě ze stresu.
Černá dehtovitá stolice může značit krvácení v horní části trávicího traktu – tohle je vždycky důvod k okamžité návštěvě veterináře! Když jsem tohle viděla u své feny, ukázalo se, že má vředy z léků, které dostávala na artritidu.
"Když jsem našla u svého psa průjem s krví, první co mě napadlo bylo 'parvoviróza' a zpanikařila jsem. Naštěstí šlo jen o reakci na antibiotika. Ale je lepší být paranoidní než přijít pozdě."
Nadýmání a plynatost
Některá plemena jsou k nadýmání náchylnější – buldoci, boxeři, německé dogy. Moje fenka boxera Roxy je v tomhle přebornice. Co mi pomáhá: nekrmit ji těsně před nebo po cvičení, používat misku proti hltání a vyhýbat se krmivům s luštěninami.
Pokud se k nadýmání přidá neklid, neúspěšné pokusy o zvracení a tvrdé nafouklé břicho, může jít o torzi žaludku – akutní stav vyžadující okamžitý zásah veterináře! Torze je běžnější u velkých plemen s hlubokým hrudníkem.
Zácpa
I s tou se u psů setkáváme. Příčinou bývá nedostatek vlákniny, dehydratace nebo požití nevhodných předmětů (kosti, kamínky, hračky).
Když vidím, že se pes snaží neúspěšně vyvenčit, přidávám do krmiva lžíci dýňového pyré – je to skvělý přírodní prostředek na zácpu. Pokud to nepomůže do 24 hodin, jedeme k veterináři.
Moje zkušenosti s léčbou zažívacích potíží
Za těch dvacet let s psy jsem vyzkoušela leccos a tady jsou moje osvědčené postupy pro lehčí zažívací potíže:
1. Hladovka – už jsem zmiňovala výše, dává odpočinek trávicímu traktu.
2. Probiotika speciálně pro psy – mám je vždycky doma. Pomáhají obnovit střevní mikroflóru po průjmu nebo léčbě antibiotiky.
3. Rýžový odvar – uvařím rýži v trojnásobném množství vody, než je běžné, a tu vodu pak dávám psovi pít při průjmu. Pomáhá to zastavit průjem a zároveň dodává tekutiny.
4. Dýňové pyré (ne dýňový koláč, jen čistá dýně) – funguje jak na průjem, tak na zácpu. Je to takový všelék na trávení.
5. Kvalitní krmivo bez obilovin – u některých citlivějších psů přechod na bezobilné krmivo výrazně zlepšil chronické zažívací potíže.
"Můj veterinář se vždycky směje, že bych mohla otevřít pohotovost pro psí žaludky. Ale věřte mi, když uprostřed noci váš pes zvrací nebo má průjem, oceníte každý trik, který pomůže do rána, než se dostanete k veterináři."
Kdy jet okamžitě k veterináři
Jestli si z tohoto článku odnesete jedinou věc, ať je to seznam příznaků, které vyžadují okamžitou veterinární pomoc:
1. Opakované neúspěšné pokusy o zvracení s viditelným nafouklým břichem – možná torze žaludku.
2. Zvracení s krví nebo tmavé kávové zvratky.
3. Průjem s jasně červenou krví nebo černý dehtovitý průjem.
4. Příznaky bolesti – kňučení, neklid, napjaté břicho, "modlící se" pozice (přední část těla dole, zadek nahoře).
5. Apatie, slabost, bledé dásně – může značit šok nebo vnitřní krvácení.
6. Zvracení nebo průjem u štěňat mladších 4 měsíců – dehydratace nastává rychle a může být fatální.
7. Požití známých toxických látek – čokoláda, hrozny, xylitol (umělé sladidlo), některé léky, nemrznoucí směs atd.
Závěrem
Zvracení žlutých šťáv je u psů poměrně běžné a často není důvod k panice. Přesto je důležité sledovat celkový stav psa a rozpoznat, kdy jde o běžnou záležitost a kdy o příznak vážnějšího problému.
Jako chovatelka jsem se naučila důvěřovat svému instinktu. Pokud se mi cokoliv nezdá, raději jedu k veterináři. Falešný poplach je vždycky lepší než pozdní diagnóza.
A ještě poslední rada – mějte vždycky telefonní číslo na pohotovostní veterinární službu někde uložené. A ideálně i trochu peněz bokem. Zažívací problémy mají totiž tu nepříjemnou vlastnost, že se rády objevují o víkendech a svátcích, kdy jsou běžné veterinární ordinace zavřené a pohotovost stojí dvojnásob. Ale to už je jiný příběh...
"Pes mi poblil celý koberec v obýváku a já se směju. Pokud tohle není láska, pak nevím, co je." - nápis na hrnku, který mi darovali přátelé k narozeninám, a který dokonale vystihuje život s psy.
Publikováno: 22. 04. 2025
Kategorie: Tipy a rady